Alfa Romeo Giulia trzecim pojazdem do startów w ETCR

Ekipa Romeo Ferraris zaprezentowała swój pojazd do startów w serii ETCR. Elektryczna Giulia została zbudowana niezależnie od producenta, Alfy Romeo. 

Choć sama Alfa Romeo nie zalicza ostatnio sukcesów finansowych i nie planuje prezentacji elektrycznego modelu przed sezonem 2020, logo tej marki pojawi się w przyszłorocznej, pierwszej odsłonie serii ETCR. Wszystko za sprawą zespołu reprezentującego włoską markę w wyścigach TCR, Romeo Ferraris, który niezależnie od producenta postanowił zbudować wyścigowy samochód elektryczny tej marki. 

Auto powstało wspólnie z innym partnerem wyścigowym Alfy Romeo, Hexathorn Racing System. Bazą stała się jednak nie Giulietta, której wyścigową wersję do startów w TCR współtworzyła także Romeo Ferraris, ale większa Giulia. Samochód zbudowano w oparciu o obostrzenia ETCR i napęd dostarczany do pojazdów odgórnie przez Williams Advanced Engineering, a więc silnik o mocy znamionowej około 400 KM i maksymalnej 670 KM (odpowiednio: 300 i 400 kW), baterię 65 kWh oraz jednoprzełożeniową skrzynię biegów przenoszącą moc na tylną oś. 

Po elektrycznych Cuprze e-Racerze i Hyundaiu Velosterze N ETCR, Giulia ETCR będzie trzecim pojazdem zapisanym do startów w przyszłorocznej serii. Z drugiej strony, jest to jak na razie jedyny samochód wystawiony do walki przez zespół prywatny, a nie producenta. Komentatorzy są jednak zgodni, że jako zespół stale reprezentujący Alfę Romeo w wyścigach, nie będzie stał on na straconej pozycji w rywalizacją z fabrycznymi przeciwnikami. 

Seria ETCR, czyli Electric Touring Car Racing wyustartuje w sezonie 2020 pod kuratelą World Sporting Consulting Group. W pierwszym sezonie planowane są cztery wyścigi w tym trzy poza Europą, choć ostateczny kalendarz wciąż nie został ujawniony. Nie wiadomo również, ile pojazdów wystartuje w pierwszym sezonie, gdyż organizatorzy spodziewają się kolejnych chętnych w najbliższych miesiącach. 

Źrodło: Electric-TCR 

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1